Nieprzetworzone termicznie produkty żywnościowe stanowią podstawę diety witariańskiej. Jakie surowe jedzenie wprowadzić do swojej diety i czy na pewno warto całkiem zrezygnować z gotowania, smażenia i grillowania w kuchni?
Odmiany witarianizmu
Najbardziej popularną formą diety witariańskiej jest witarianizm wegański, zakładający całkowite wykluczenie produktów odzwierzęcych z jadłospisu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Choć cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością, funkcjonuje również witarianizm wegetariański (należy szczególnie uważać na spożywanie surowych jajek), a nawet standardowa dieta, w ramach której zjadamy również mięso, owoce morza oraz ryby.
Surowe jedzenie w jadłospisie – zalety i wady
Jeśli wprowadzamy surowe produkty do naszej kuchni, zwłaszcza warzywa i owoce zwiększamy ilość witamin, błonnika i składników mineralnych, które uległyby zniszczeniu podczas długiego gotowania. W przypadku niektórych produktów, jak na przykład marchewka, zmniejszamy również indeks glikemiczny, dzięki czemu obniżamy ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób serca.
Czy dieta witariańska ma zatem wady? Jeśli przyjmiemy wariant spożywania wyłącznie warzyw i owoców, w naszej diecie może wystąpić niedobór białka, niektórych minerałów oraz witaminy B12. Dodatkowo żywiąc się wyłącznie witariańsko niezmiernie trudno dostarczyć do organizmu zalecaną dzienną dawkę kalorii.
Dieta witariańska wciąż wzbudza sporo emocji. Warto się z nią dokładnie zapoznać i sprawdzić, czy choć częściowo nie warto jej wprowadzić do domowych nawyków żywieniowych.
Najnowsze komentarze